V čom sa zmení život podnikateľa po prechod na eseročku?

Samostatne zárobkovo činná osoba – tzv. živnostník, má síce pri tejto právnej forme podnikania veľa výhod, no zároveň sa stretáva s povinnosťami, odvodmi, vlastným vedením účtovníctva a podobne. Navyše, živnosť sa nedá robiť vo veľkom. Pri väčšom rozsahu vašich služieb alebo rastu ziskov je potrebné prejsť na obchodnú spoločnosť. Mnohí moji známi išli podľa tohto scenára – začali pri živnosti a skončili pri spoločnosti s ručením obmedzeným. Podľa mňa je to absolútne prirodzené, pričom samotný prechod zo živnosti na s.r.o. viete urobiť úplne jednoducho a bez študovania zákonov.

Čo sa vám zmení?

Najprv vám však poviem, čo vás po prechode zo živnosti na eseročku vlastne čaká. Tak v prvom rade už nebudete uplatňovať odvody, ale budete platiť daň z pridanej hodnoty, čiže tzv. DPH. Účtovníctvo už nebudete viesť za seba ako osobu, ale za celú firmu, čiže si doň viete dať veci, ktoré patria celej spoločnosti. Celkovo sa pri eseročke rozloží riziko a náklady na viac osôb, nie len na vás samotných. Za záväzky eseročky ručíte len do výšky nesplateného vkladu.

Ako uskutočniť prechod?

Tu vám ponúknem dve cesty. Prvá je komplikovaná, druhá jednoduchá. Prvou možnosťou je urobiť celý prechod vo vlastnej réžii, čiže musíte ukončiť živnosť, vybaviť papiere a potom obehať úrady, aby ste založili eseročku. Trvá to dlho, je to únavné a berie vám to čas. Mne sa viac páči tá druhá možnosť, pri ktorej vám stačí urobiť jednu vec.

Obráťte sa na odborníkov

A síce sa treba obrátiť na špecializované spoločnosti, zameriavajúce sa na takéto právne úkony. Ja mám s nimi veľmi pozitívnu skúsenosť. Stačí zaplatiť jednorazový poplatok a daná spoločnosť zrealizuje prechod zo živnosti na s.r.o. za vás. Vy sa radšej môžete venovať užitočnejším veciam a odpadne vám námaha s behaním po úradoch. Podľa mňa sa to takto oplatí rozhodne viac!

Advertisements
V čom sa zmení život podnikateľa po prechod na eseročku?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s